Hledala a našla jsem za poslední dva-tři roky opravdu hodně informací o autoimunitních nemocech (a pořád jistě nevím dost). Je spousta faktorů, které ovlivňují, jestli máte lupus, hašimotovu strumu, RA, nebo jinou autoimunitní srágoru. Dokonce se ukazuje, že i diabetes a nemoci srdce nebo syndrom ADHD mohou mít (auto)imunitní základy! Jestli něco takového trápí vás nebo máte v rodokmenu potíže se štítnou žlázou, revma apod., ale nevíte, kde jste k tomu přišli, jestli chcete nemoc zmírnit nebo se tomu chcete vyhnout, možná vám pomůžou následující řádky.
Mezi „viditelné spouštěče“ může patřit stres, hormonální změna (puberta, porod/potrat, přechod), infekce, dávky antibiotik, toxiny z prostředí … u jednotlivců záleží na tom, na co jsou citliví. Možná máte genetickou dispozici být přecitlivělí na těžké kovy nebo na lepek, nebo jste prodělali infekci a teď máte alergii na špenát, ale nevíte to jistě … Ne, to není fór – některé bílkoviny z potravin aj. se velmi podobají bílkovinám v našem těle, proto imunitní systém napadá naše vlastní tkáně. Když je systém přetižený, může dělat chyby. Tady je další pohled do zákulisí artritidy. Já už jsem ve svých soudech opatrná, ale třeba vám to cinkne a zarezonuje.
„Všechno je jed, je to jen otázka množství.“ (z přednášek toxikologie)
Za předpokladu, že náš imunitní systém NÁS VŽDY OCHRAŇUJE, bylo by dobré zjistit, na co reaguje tak divoce, že kvůli tomu napadá naše vlastní tkáně. Možná je příčinou to, že se imunitní systém setkává s něčím, co do těla nepatří? Zní to rozumně? Možná jste už na své cestě zjistili, kde je příčina, resp. jaký je spouštěč vašich potíží, možná ne. Myslím si, s trochou nadsázky, že je to celkem jedno – v tom smyslu, že za většinou pravděpodobně leží jeden a tentýž mechanismus: děravé střevo.
Co to je? Jeden hezký popis i s řešeními je tady, tady jiný… příčiny přehledně zde … a je toho opět plný internet. Pokusím se to objasnit nákresem:
Stručně jde o to, že jídlo se cestou trávicím traktem postupně tráví na menší a menší „kousky“, a ve střevě jsou otvory, kterými prochází tyto „kousky“ do těla. Pokud je střevo zdravé, prostupují jen ty správně natrávené „kousky“. Jenže se ve střevě za jistých okolností dělají „díry“ větší, než by měly být. Pak se naše imunita setkává s věcmi, které považuje by v těle být neměly – a považuje je (právem) za cizí. A když se ty „kousky“ podobají něčemu v našich tkáních, naučí se imunita útočit i na naše tělo.
Jestli umíte anglicky, jukněte sem na srozumitelné video, které odhaluje nejčastější příčinu našich potíží – je to 45 minut anglicky s dvěma sympaťáky.
A pomoc, zlepšení nebo dokonce zvrácení příznaků autoimunitních nemocí je opravdu blízko – zahojit střevo a pěstovat si tam ty „dobré hochy“, co nás ochrání před těmi zlými. Nenechte si namluvit, že to nejde – protože tohle jde celkem dobře. Vyzkoušejte to na sobě a pak můžete říct „mně to pomohlo/nepomohlo“. Možná vám vadí lepek, ale místo celiakie máte lupenku nebo vůbec nevíte proč, ale zjistili vám potíže se štítnou žlázou… Má vaše děcko ekzém po kdejakém jídle od posledního stonání, kdy vám doktor dal antibiotika? Nevím, jestli vám to pomůže, ale ublížit to nemůže – to by vás mělo povzbudit a zkusit si zahojit střeva. NENÍ TO RYCHLÉ ŘEŠENÍ, ALE KDYŽ TO KLAPNE, MŮŽE BÝT TRVALÉ – berete to? Není to jen bezlepková dieta, ani vegetariánská dieta, je to obsáhlejší dieta, je to alchymie. A protože jsme každý jiný, můžeme si každý najít svou cestu. Tady je další přehled tipů, co (ne)jíst, ale velmi obecně. Důležité je, že vy sami objevíte, co vám kdy dělá dobře.
Tady je přístup jiný, aletaky někomu zafungoval, „autoimunitní dieta“ – ta vynechává potraviny zvyšující zánět:
- obilniny
- luštěniny
- vejce
- mléko
- semena (včetně olejů a koření ze semen)
- lilkoviny
- ořechy
- alkohol
- cokoli, o čem víte, že vám vadí
Když to skloubím s poznatky, že
- i maso zvyšuje zánět v těle
- voda z kohoutku je plná chloru a fluoru, tj. jedů
- vysoký obsah histaminu taky nepomáhá (proto při alergiích bereme ANTIhistaminika) = vypadává nám z jídelníčku pomerančový džus, ohřívané potraviny, zralé až přezrálé potraviny, FERMENTOVANÉ potraviny, jahody, kakao, ocet, konzervanty a barviva …
…zbyla by nám v jídelníčku s trochou nadsázky brokolice, česnek, jablka a pramenitá voda 🙂
PROTO JE DŮLEŽITÉ, abyste na sobě zjistili, co vám dělá dobře. A proto je potřeba jíst pestře a všeho – i toho „zdravého“ – jen přiměřeně, protože pak se s tím tělo dokáže poprat lépe (Např. já mám dlouhodobě potíže s vitamínem C – vlastně alergii – dovedete si představit, co se mnou udělá „zdravá miska ovoce“ večer? Ráno nevstanu.). A nebojte se začít kdykoli nebo i opakovaně – složení bakterií a virů v našich střevech se neustále mění – ráno je jiné než večer! A jakýkoli pokus o udržení zdravých střev vaše tělo ocení. Vypněte reklamy, kde frčí pomerančový džus a sušenky, experimentujte, jezte s láskou a v klidu – tohle celé vám má udělat dobře, žádný stres!
Jestli se vám moje psaní hezky čte, napište mi e-mail, ať vás můžu informovat o dalším příspěvku.
(Pro silné nátury – dalším stupněm je brethariánství. To mě fakt fascinuje! Jedna úvaha tady.)