V dnešní době jsou antibiotika nadužívána, ale někdy zkrátka není vyhnutí – potká vás vleklý zánět dýchacích cest nebo operace a je to. Vaši armádu bakterií vymetou antibiotika spolu s nepřítelem. Je samozřejmě víc faktorů, které mohou střeva poškodit – o tom jsem psala dřív a jistě i budu, nebo o tom píše Margit Slimáková zde. Ráda bych tu uvedla pár triků na to, jak prospěšnou mikrofloru zase obnovit (a udržet). Proč je potřeba obnovovat střevní mikrofloru? Protože ve střevech máme 70 % imunitního systému. Když vymetete ochranáře od hranic, je potřeba jim pomoci ve znovuosídlování. Zdrojem informací jsou videa ze série Betrayalseries a Dr. Tom na Youtube.
Ve chvíli, kdy jsme zranitelní – tedy při léčbě antibiotiky a po ní, nebo když nás trápí záněty – bychom neměli „přilévat olej do ohně“. Znamená to, že bychom se měli vyhýbat potravinám, které často působí zánětlivě, podněcují zánět nebo ho zhoršují – cukr, mléko, pšeničný lepek,… A měli bychom se soustředit na obnovu té naší armády. Když víte, že vám něco dlouhodobě nedělá dobře, může být vymetení střev dobrým odrazem na cestu jiným směrem. Já to tak měla loni na podzim (viz článeček o životních pokusech s dietami).
To, co prý pomáhá velmi dobře, jsou lehce podušená jablka! (v angličtině, ale s vědeckými podklady zde) Jak na to – nakrájejte omytá jablka i se slupkou na menší kousky (jako do kompotu) a s troškou vody a trochou skořice vařte 8-10 minut. Jakmile je slupka jablek jakoby lesklá, máte hotovo. Uvolnil se totiž pektin, o který nám jde. Jíst by se to mělo v množství 2 jablek denně po dobu 1-2 týdnů! Můžete si tedy navařit zásobu vždy na pár dní a skladovat v lednici. Když budete „kompot“ jíst cca měsíc, ujistíte se, že jste si „opravili střevo“ ještě lépe.
Drůbeží vývar (z kostí) obsahuje velké množství kolagenu, který také pomůže zahojit rány ve střevu. Když do něj přidáte kurkumu (úžasné protizánětlivé koření), máte skoro elixír 😉 Ale pozor, třeba při dně by vám vývar mohl moc ublížit!
Díky receptu s jablky tedy zahojíte střevo a obnovíte prospěšné bakterie. Je ale neméně důležité si je pak udržet! Když někam zasadíte květinu, ale nebudete ji zalévat nebo hnojit, taky víte, co se stane… Tím nejlepším jídlem ke „krmení našich pomocníků“ (tedy PREbiotika) je údajně celer, tuřín, petržel a kořenová zelenina obecně (brambory ne, jen „sladké brambory“-batáty), brokolice, zelí, květák, ale i banány … zkrátka ty druhy s vysokým obsahem nerozpustné vlákniny, na které si breberky pochutnají – a pomohou nám z ní získat navíc spoustu živin a butyrát – látku, o které se začíná zjišťovat, jak báječná je pro boj s rakovinou ve střevě (zadejte butyrát a střevo do vyhledávače a máte na X hodin čtení).
Další kategorií jsou fermentované/kvašené, nepasterizované potraviny – kysané zelí, kimči, kvas z červené řepy, kombucha, … opět si můžete vybrat, co vám chutná a dělá dobře, tady je další chytrá stránka o tématu. Někdo je nadšený z kváskového chleba – to jo, chutná dobře. Tady je další info k chlebu. Ale pozor, jestli máte něco jako „histaminovou intoleranci“, velké množství fermentovaných potravin vám může velmi uškodit. Vše zkoušejte zavádět pomalinku, třeba i jen sousto denně.
NAJDĚTE SI KOMBINACI/-E POTRAVIN, KTERÉ VYHOVUJÍ VÁM OSOBNĚ – měníme se den ode dne, tak se nenuťte do salátu, když venku mrzne a vy na něj nemáte chuť. Místo toho zkuste zavřít oči a představit si zeleninu pěkně v řadě. Co z té řady vás dnes oslovuje? Vařené nebo syrové? Jestli máte chuť na mrkev/papriku/cuketu… (libovolně dosaďte), ale jen dušenou, je to lepší, než si dát chleba se salámem. Udělejte si na sebe tu chvilku, opravdu zavřete oči a zkuste si představit, co na talíři vás potěší. Bude to čočka, nebo česnek? Kyselé zelí?
Jo, stává se i to, že se člověk (u nás často děti, ale i já to mívám) upne na palačinky nebo špagety s kečupem. Když se na ta jídla podíváme blíž, je to hlavně mouka a vejce, u palačinek i mléko, cukr. Po vitamínech a vláknině ani stopy, kečup se nedá počítat. Co s tím? Zkuste si i k jídlu, které nespadá do kategorie „zdravé“ přihodit něco výživného – nějaké to jablko, oříšky, ke slaným chodům trochu té čerstvé nebo nakládané zeleniny, nebo si před tím dejte zeleninovou polévku, aby se do vás toho „prázdného“ jídla nevešlo tolik 😉 A hlavně, mějte se rádi za to, že na sebe myslíte – to je přece super!
Aktualizace 4.2.2017: „Špatné“ bakterie a vysoký tlak (studie, anglicky)
Jestli vás něco zajímá, nebo se vám moje psaní hezky čte, napište mi e-mail, ať vás můžu informovat o dalším příspěvku.