Tenhle příspěvek je pro ty z vás, kdo netrpíte žádnou výraznou chorobou, jen na sobě cítíte, že vám některé propagované potraviny nedělají dobře (nadýmají vás, cítíte se po nich unaveně, možná vám způsobují vyrážku, která ale zase zmizí,…). Může to být tím, že to, co nám televize a reklamy stále „tlačí“, je dobré pro potravinářský průmysl a jeho zisky. Pro lidi ty věci (ani se mi nechce říkat potraviny) opravdu prospěšné nejsou!
Možná bych měla zdůraznit, že se cítím být vcelku normální – chutnají mi sušenky, ráda si dám hrnek kakaa a proti dobrému steaku bych ještě před půl rokem neřekla křivého slova. Ale otvírám oči, čtu, sleduju. Tady ve zkratce předávám to, co jsem našla – i pro sebe, abych si některé podstatné věci mohla pořád opakovat. Známe esenciální aminokyseliny (z bílkovin), esenciální mastné kyseliny (z tuků), minerály, stopové prvky a vitamíny, které potřebujeme pro správné fungování, ale zatím neznáme esenciální cukry – glukózu dokáže naše tělo získat samo z „čehokoli“ v dostatečném množství. Úplně mě dostal tenhle boj proti škrobům, kdy finský pár plul/vesloval dva měsíce bez cukrů na palubě. A na konci se cítili skvěle, žádné trosky, jak by asi rádi naznačili výrobci sušenek. Takže „aby nám nedošla energie“, k tomu stačí i „mrkev s hráškem“. A tady konečně rozumný TED talk z roku 2015 o cukru a cukrovce a souvislostech. Sama jsem si vyzkoušela, že se dá omezením škrobů diabetu 2. stupně zbavit!
V sedmdesátých letech američtí vědci přišli s potravinovou pyramidou – chtěli pomoci snižovat lidem hladinu cholesterolu. Své výzkumy ale tehdy asi málo chápali. Už se ví, že si pyramidu vlastně vycucali z prstu – ve svém výzkumu vynechali data, která se jim nehodila, takže se na víc než 30 let spousta lidí stala účastníky nepodloženého experimentu a cpali (jsme) se nízkotučnými sajrajty a různými škroby ve strachu z cholesterolu. (Podrobná historie až do současnosti je anglicky popsána zde.) Bohužel institucím jde o průmysl, ne o lidi – dobře se to pěstuje ve velkém – proto je dodnes doporučováno jíst tolik „zrní“, ale i masa a mléka.
Cítíte taky, že to je jinak? Z toho, co jsem si ozkoušela, a z toho, co jsem nastudovala, mi vychází jiné poměry potravin, které jsou pro člověka vhodné. Pro každého trochu jinak v jeho jedinečnosti, ale obecně by bylo skvělé, kdyby se rozšířil tenhle „potravinový koš“:
2/3 tvoří zelenina a ovoce (ovoce z toho má relativně malou část kvůli vyššímu obsahu cukru)
1/9 tvoří škroby – obiloviny, pečivo, ale to tu zastupuje i rýži, kukuřici nebo brambory.
1/9 tvoří rostlinné tuky a živočišné bílkoviny – ryby, vejce
Vedle koše je ještě směs luštěnin, koření a bylinky – to snad dá dohromady další 1/9 (představte si to položené přes rybu a chleba).
Voda k tomu všemu je důležité rozpouštědlo a čistidlo. Nakreslila jsem ji s mátou a citrónem, protože mi tahle kombinace pomáhala zvládat potíže s krevním cukrem.
Jsem drsoň, vynechala jsem mléko – protože pro dospělého člověka není vhodné ani nutné, mléčné výrobky by podle mě vůbec nemusely mít vlastní kolonku. Jasně, mám ráda máslo a dám si občas jogurt, kus eidamu nebo to kakao, ale vím, že si tím moc dobře nedělám. Proto jsem přiznala kus sýra, ale je takový zastrčený. Už se ví, že vápník z méka těžko vstřebáme (naopak i vytahuje náš vápník z těla) a pro tvorbu kostí je důležitější hořčík než vápník. A víte taky, jakým kouzlem se k nám to mléko dostává? Nechme mléko telátkům.
Za všechno maso jsem zařadila rybu (i když ryby nejím), protože u ryb se aspoň dá kladně mluvit o omega-3 mastných kyselinách. Těch mají nejvíc (mezi rybami) ryby z chladných vod (tj. hlavně mořské). Potíž je ale s jejich postupujícím „zamořením“ těžkými kovy. Tak si vyberte 🙁 … naštěstí jsou tu ještě i rostlinné zdroje zdravých tuků. Smažení je ale „nejzdravější“ pořád ještě na sádle (když už). O vajíčkách se říká, že jsou skvělou „potravou pro mozek“, obsahují ze všech živočišných potravin bílkoviny v nejstravitelnější podobě a získáme z nich mnoho vitamínů, minerálů a tuků.
Nakreslením pečiva jsem chtěla dát najevo, že nemusí být všechno nevařené, „raw“ a nezpracované. Opravdu se nemusíme dát všichni na paleo dietu, hledejte svouji cestu. Já jsem bez chleba nešťastná. Dokonce i u bílého pečiva se ukazuje kladný vliv na mikrofloru. Naopak v celozrnné mouce se rády drží plísně – tak i zde to chce střídmost a zdravý rozum. ALE ŠKROBY v podobě pečiva a příloh obecně BY NEMĚLY BÝT PROPAGOVÁNY JAKO NOSNÁ ČÁST JÍDELNÍČKU. Individuální nastavení je jedna věc, ale to, co se hlásá jako zdravé je věc jiná.
U kukuřice navíc velmi doporučuji obezřetnost a vyhnout se GMO druhům – ne snad, že by se i z vás stal genetický mutant, ale GMO druhy do sebe snáz absorbují RaudUp a mají v sobě vyšší hladiny pesticidních látek, takže našemu tělu opravdu škodí.
Všechna má tvrzení se snažím dokládat zdroji. Máte jiné nebo další informace? Uvítám vaše náměty a postřehy, napište mi e-mail, ráda svůj pohled na věc poupravím a vás pak můžu informovat o dalším příspěvku.